Jak czyścić folię PCV?

Jak czyścić folię PCV?

Jak czyścić folię PCV? Aby odpowiedzieć na to pytanie zastanówmy się, co to jest folia? Folia PCV to materiał wykonany z polichlorku winylu, który jest odporny na działanie czynników atmosferycznych, wilgoci, słabych kwasów, zasad i alkoholi a także ich mieszanin. Oczywiście jeżeli do czyszczenia użyjemy mocniejszych środków chemicznych możemy np. na bazie kwasów możemy uszkodzić folię odkształcając ją lub odbarwiając.

Jak poprawnie czyścić folię PCV?

  • Usunąć zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak kurz, piasek, liście itp. za pomocą miękkiej ściereczki lub odkurzacza.
  • Przygotować roztwór wody i łagodnego środka myjącego, np. płynu do naczyń lub uniwersalnego detergentu.
  • Nanieść roztwór na folię PCV za pomocą gąbki lub ściereczki i delikatnie przetrzeć powierzchnię.
  • Spłukać folię PCV czystą wodą i osuszyć ją miękką szmatką lub ręcznikiem papierowym.
  • Jeśli folia PCV jest bardzo zabrudzona lub ma plamy z tłuszczu, oleju, sadzy itp., można użyć specjalnych preparatów do czyszczenia PCV, które są dostępne w sklepach budowlanych lub internetowych. Należy stosować się do instrukcji producenta i sprawdzić działanie preparatu na niewidocznym fragmencie folii przed użyciem na całej powierzchni. Zalecane przez nas środki czyszczące to VuPlex czy Cosmofen.

Czego nie używać do czyszczenia folii PCV?

  • Środków ściernych, takich jak proszki, pasty, szorstkie gąbki itp., ponieważ mogą uszkodzić i zmatowić powierzchnię folii.
  • Środków zawierających rozpuszczalniki, takich jak aceton, benzyna, itp., ponieważ mogą rozpuścić lub odbarwić folię.
  • Środków zawierających chlor, takich jak wybielacze, środki do czyszczenia toalet itp., ponieważ mogą spowodować odbarwienie lub matowienie powierzchni foliowej.

Czy można i jak czyścić folię PCV myjką ciśnieniową?

Folia PCV z jakiej powstają maty ochronne czy kurtyny paskowe jest odporna na działanie wody pod ciśnieniem. Można zatem użyć myjki ciśnieniowej do jej czyszczenia. Jednak należy zachować ostrożność i dostosować parametry myjki do rodzaju i grubości folii. Zbyt wysokie ciśnienie lub temperatura wody mogą uszkodzić lub odkształcić folię. Zaleca się, aby ciśnienie wody nie przekraczało 2000 psi (14 MPa), a temperatura wody była poniżej 80°C (180°F). Ponadto należy unikać bezpośredniego, bliskiego kierowania strumienia wody na folię, ponieważ woda pod zbyt wysokim ciśnieniem może ciąć folię jak nóż. Jeśli folia paskowa jest mocno zabrudzona, można dodać do wody łagodny środek myjący lub specjalny preparat do czyszczenia PCV.

Pasy foliowe dostępne w naszej ofercie