Kolory folii spawalniczych

Jakie są kolory folii spawalniczych?

Kolory folii spawalniczych odgrywają kluczową rolę w prawidłowym zabezpieczeniu otoczenia boksów spawalniczych przed promieniowaniem IR a także UV. Każdy z czterech kolorów określa inny stopień przezroczystości materiału. Kolory folii spawalniczych dostępnej w naszej ofercie a zarazem najbardziej popularne na krajowym rynku.

  • Czerwona: Najbardziej przezroczysta.
  • Brązowa: Mniej transparentna niż czerwona, ale bardziej niż zielona błyszcząca.
  • Zielona: Ostatnia z folii błyszczących, o przezroczystości mniejszej niż czerwone i brązowe.
  • Ciemnozielona: Ma matową powierzchnię i najmniejszą przezroczystość ze wszystkich folii spawalniczych

Czy kolory folii spawalniczej wpływają na jej właściwości?

Bez względu na barwę i stopień przezroczystości wszystkie folie spawalnicze mają takie same właściwości:

  • Ochrona przed promieniowaniem – Folia spawalnicza zatrzymuje szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe (UV) a także podczerwone (IR) powstające podczas spawania łukiem elektrycznym. Stopień filtracji promieniowania świetlnego bez względu na kolor wynosi 99,998%
  • Ochrona przed iskrami i odpryskami metali – Badania potwierdzają, że folie spawalnicze skutecznie chronią przed iskrami i odpryskami metali jeżeli ich grubość wynosi 2 mm. Folie cieńsze jak pasy spawalnicze i zasłony spawalnicze – filtrują promieniowanie jednak nie zatrzymują odprysków spawalniczych. Co najwyżej je spowalniają.
  • Ochrona przed hałasem – Folie PCV pochłaniają i rozpraszają fale dźwiękowe, pomagając w walce z hałasem, który na halach produkcyjnych znacznie obniża komfort pracy. Osłona z folii spawalniczej pozwala na redukcję hałasu nawet o 35 dB.

Kolor folii spawalniczych a ich zastosowanie

Poszczególne kolory folii oznaczają różne stopnie jej przezroczystości. W zależności od przejrzystości materiał stosuje się w różnych miejscach. Na kotary wejściowe do boksów najlepiej nadaje się folia czerwona. Doskonale filtruje promieniowanie podczerwone i ultrafioletowe. Pozwala ponadto zaobserwować dzieje się wewnątrz boksu i czy wejście do środka jest bezpieczne.

Folia brązowa i jasnozielona to materiał idealnie sprawdzający się jako boczne ściany spawalnicze. Osłaniają one otoczenie stanowiska spawalniczego przed promieniowanie IR i UV a także przed światłem niebieskim – widzialnym. W większym stopniu tłumią jaskrawe rozbłyski spawalnicze czyniąc środowisko pracy przyległe do boksu bardziej komfortowym.

Folia ciemnozielona różni się od pozostałych nie tylko stopniem przezroczystości, który jest najmniejszy. Ma ponadto matowa powierzchnię – pozostałe folie maja powierzchnię błyszczącą i gładką. Z uwagi na niewielką przezroczystość folia matowa doskonale sprawdza się jako osłony spawalnicze oddzielające sąsiadujące ze sobą stanowiska spawalnicze. Dzięki niej pracujący obok siebie spawacze nie oślepiają się na wzajem rozbłyskami łuku elektrycznego.

Odpowiednie stosowanie kolorowej folii spawalniczej pozwala optymalnie dostosować stanowiska spawalnicze. Gwarantują komfort pracy zarówno spawaczom jak i innym pracownikom wykonującym swoje zadania w bezpośrednim otoczeniu boksów spawalniczych.

Cztery kolory folii spawalniczej w postaci lameli, arkuszy i pasów

Pomozemy optymalnie dobrać kolory osłon spawalniczych

Nasi konsultanci czekają na Twój kontakt od poniedziałku do piątku 9:00 – 17:00

Napisz, zadzwoń przygotujemy indywidualną wycenę, doradzimy najlepsze rozwiązanie, wynegocjujemy atrakcyjne ceny

W jakich kolorach dostępne są parawany spawalnicze?