Folia spawalnicza

Wyświetlanie wszystkich wyników: 22

Czym jest i do czego służy folia spawalnicza?

Folia spawalnicza to materiał PCV, który służy do ochrony osób i przedmiotów przed promieniowaniem i odpryskami powstającymi podczas spawania łukiem elektrycznym. Przeciwpromienna folia spawalnicza może mieć postać pasów lub arkuszy, które tworzą ekrany lub osłony spawalnicze.

Folia spawalnicza – zalety

 • chroni wzrok i skórę przed promieniowaniem UV i IR, które może uszkodzić oczy i powodować oparzenia
 • zatrzymuje co najmniej 99,998% promieniowania UVB i UVC
 • ogranicza rozprzestrzenianie się promieniowania widzialnego i podczerwonego
 • chroni przed oparzeniami wywołanymi przez ogień i odpryski żarzącego się metalu, które mogą rozniecać pożary
 • jest odporna na temperatury od -15℃ do +50℃
 • jest łatwa w montażu i demontażu
 • jest dostępna w różnych kolorach i wymiarach

Jakie stopnie przezroczystości i kolorystykę ma folia spawalnicza?

Folia spawalnicza występuje w czterech stopniach przejrzystości, które mają wpływ na ilość przepuszczanego światła. Każdy stopień przejrzystości ma inny kolor:

 • czerwony – najwyższa przejrzystość, przepuszcza najwięcej światła
 • brązowy – przejrzystość mniejsza niż czerwony, większa niż zielony
 • jasny zielony – przejrzystość mniejsza niż brązowy, większa niż ciemny zielony
 • ciemny zielony matowy – najniższa przejrzystość, przepuszcza najmniej światła

Jaka folia spawalnicza jest najlepsza do budowy stanowiska pracy dla spawacza?

Wybór koloru folii PCV zależy od tego, jak dużo światła chcesz przepuszczać przez stanowisko spawalnicze. Jeśli chcesz zapewnić maksymalną ochronę przed promieniowaniem i minimalną widoczność procesu spawania, to najlepszym wyborem będzie folia PCV w kolorze ciemnozielonym matowym. Jeśli chcesz zachować większą przejrzystość i widoczność, to możesz wybrać folię PCV w kolorze czerwonym, brązowym lub jasnozielonym.

Jak powinna być stosowana folia spawalnicza według producenta?

Bazując na wieloletnim stażu w branży spawalniczej możemy podzielić się wynikami doświadczeń własnych i naszych klientów. Optymalne zastosowanie folii czerwonej to wejścia do stanowisk spawalniczych. Folia spawalnicza w tym kolorze ma największą przezroczystość i pozwala dostrzec przez przegrodę czy trwa proces spawalniczy i kiedy można bezpiecznie wejść do boksu. Folia spawalnicza brązowa i jasnozielona to materiał na zewnętrzne ściany stanowiska spawalniczego. Tłumią jaskrawe rozbłyski światła niebieskie lepiej niż folia czerwona. Zapewniają przy tym większy komfort osobom przebywającym w pobliżu boksu a nie wyposażonym w indywidualne środki ochrony jak gogle czy przyłbice. Folia spawalnicza ciemnozielona o matowej powierzchni to materiał polecany przez nas na ściany oddzielające od siebie sąsiadujące boksy spawalnicze. Niewielka przezroczystość sięgająca 5% zapewnia komfort pracy spawaczom, którzy wzajemnie się nie oślepiają światłem emitowanym przez łuk elektryczny.

W jaki stopniu folia spawalnicza chroni przed promieniowaniem?

Bez względu na kolor i stopień przezroczystości wszystkie folie spawalnicze filtrują niewidzialne promieniowanie świetlne podczerwone (IR) a także ultrafioletowe (UV) w 99,998%

Jakie są standardowe wymiary folii spawalniczej?

Standardowe wymiary folii spawalniczej zależą od jej postaci i producenta. Folia spawalnicza może mieć postać pasów lub arkuszy. Lamele spawalnicze cechuje grubość 2 mm lub 3 mm i szerokość 300 mm. Pasy folii spawalniczej mają zwykle szerokość 570 mm i grubość 1 mm. Arkusze folii spawalniczej mają zwykle szerokość 1400 mm i grubość 0,4 mm. Standardowa długość rolki folii spawalniczej wynosi 50 m, ale oferujemy też możliwość zamówienia folii na metry lub na konkretną długość nawet wraz z okuciami.

Przykłady wymiarów folii spawalniczej najpopularniejsze na krajowym rynku:

 • lamele folii spawalniczej o szerokości 300 mm i grubości 2 mm lub 3 mm;
 • pasy folii spawalniczej o szerokości 570 mm i grubości 1 mm;
 • arkusze folii spawalniczej o szerokości 1400 mm i grubości 0,4 mm;

Trudnopalna folia spawalnicza