Plandeki spawalnicze

Wyświetlanie wszystkich wyników: 7

Co to są plandeki spawalnicze?

Plandeki spawalnicze są specjalnymi materiałami, które służą do ochrony stanowisk spawalniczych przed szkodliwym promieniowaniem i iskrami. Kotary spawalnicze wykonuje się z tkaniny PCV z dodatkiem proszku trudnopalnego, który zapobiega zapłonowi plandeki w przypadku kontaktu z ogniem a także z folii spawalniczych Screenflex. Plandeki do spawalni mają różne kolory, rozmiary i sposoby montażu, w zależności od potrzeb klienta. Mogą być używane jako kurtyny, zasłony, kotary lub parawany spawalnicze do odgradzania boksów w spawalniach. Materiały spawalnicze posiadają atest trudnopalności i są zgodne z normami bezpieczeństwa.

Czy plandeki spawalnicze spełniają wymagania normy ISO 25980?

Tak, plandeki spawalnicze spełniają wymagania normy spawalniczej ISO 25980, która określa bezpieczeństwo dla przezroczystych kurtyn spawalniczych, taśm i ekranów używanych dla osłony stanowisk pracy od ich otoczenia, kiedy są stosowane procesy łukowego spawania. Plandeki do spawalni produkuje się z folii PCV, która zatrzymuje szkodliwe promieniowanie UV i IR, odbija światło w niewielkim stopniu a także jest materiałem samogasnącym.

Czy plandeki spawalnicze zatrzymują iskry i rozżarzone odpryski metalu?

Plandeki spawalnicze zatrzymują iskry i odpryski spawalnicze, które mogą być niebezpieczne dla spawacza i otoczenia. Przegrody plandekowe o gramaturze powyżej 500 g/m2 zatrzymują 100% odprysków spawalniczych i szlifierskich. Przesłony spawalnicze z folii PCV spełniają przede wszystkim funkcję filtracji promieniowania świetlnego. Pomimo niewielkiej grubości, która wynosi 0,4 mm potrafią także zatrzymywać iskry i drobne odpryski. Plandeki spawalnicze produkuje się z materiału, który jest odporny na ogień a także wysoką temperaturę, a także nie przepuszcza szkodliwego promieniowania UV i IR. Przegrody spawalnicze tworzą barierę ochronną między stanowiskiem spawalniczym a resztą pomieszczenia, zapobiegając rozprzestrzenianiu się iskier i odprysków spawalniczych. Zapewniają tym samym ochronę przed poparzeniami i poprawiają poziom bezpieczeństwa w spawalni.

Jakie funkcje pełnią plandeki do spawalni?

Plandeki podobnie jak inne przegrody spawalnicze osłaniają otoczenie stanowisk pracy spawaczy przed:

  • promieniowaniem podczerwony (IR)
  • jaskrawym światłem niebieskim
  • promieniowaniem ultrafioletowym (UV)
  • drobnymi odpryskami rozżarzonych cząstek metalu
  • iskrami powstającymi podczas mechanicznej obróbki metalowych elementów
  • promieniowaniem cieplnym
Plandeki spawalnicze

Kotara z foliowej plandeki spawalniczej

Matowe plandeki spawalnicze foliowe Plandeki spawalnicze o grubości zaledwie 0,4 mm matowe zasłony z których wykonuje się foliowe plandeki spawalnicze lub kotary Plandeka spawalnicza z folii matowej

Wykorzystanie arkuszy folii spawalniczej do produkcji przegród plandekowych to nasz autorski projekt. Cienka, przezroczysta folia w kolorze czerwonym, zielonym czy brązowym o gładkiej powierzchni. Alternatywnie folia ciemnozielona o matowej powierzchni to plandeka filtrują przede wszystkim promieniowanie podczerwone a także ultrafioletowe. Jeżeli przegroda jest oddalona od łuku spawalniczego o więcej niż 2 metry potrafi zatrzymywać drobne odpryski spawalnicze.  Plandeki spawalnicze z folii PCV tłumią także jaskrawe rozbłyski łuku spawalniczego. Najlepiej spełnia tą funkcję plandeka ciemnozielona, matowa. najwięcej światła przepuszcza folia czerwona.

Trudnopalne plandeki spawalnicze

Plandeki nieprzezroczyste, trudnopalne ze wzmacnianego materiału PCV o gramaturze 650g/m2 w kolorze szarym to najczęściej zamawiane osłony spawalnicze. Oprócz filtracji promieniowania świetlnego gwarantują równie wysoki poziom ochrony przed odpryskami spawalniczymi jak kurtyny spawalnicze z folii o grubości 2 mm. Doskonale nadają się na przegrody pomiędzy sąsiadującymi stanowiskami spawalniczymi.

Trudnopalne plandeki spawalnicze

Przesuwne plandeki do spawalni – sposoby mocowania

Mocowanie plandek w taki sposób, aby można było je w razie potrzeby zsuwać na bok to najbardziej praktyczny sposób montażu. Bez wątpienia taki sposób mocowania ułatwi transport konstrukcji ponadgabarytowych po zakończonym procesie spawania. Zasadniczo rozróżniamy trzy metody mocowania plandek. Lekkie przegrody foliowe można wieszać za pomocą stalowych haczyków na rurach, prętach czy stalowych linach. Materiały plandekowe z uwagi na większy ciężar można wieszać na stelażach czy linach przy użyciu wieszaków z kółkiem. Łączy się je z materiałem za pomocą nitów. Jest to mocne, pewne i długowieczne łączenie. Trzeci najbardziej zaawansowany sposób na plandeki przesuwne to podwieszany system szynowy. Do plandek za pomocą nitów mocuje się wózki łożyskowe, które poruszają się wewnątrz stalowej szyny przymocowanej do konstrukcji nośnej.

Mocowanie plandek foliowych na haczyki Plandeki spawalnicze mocowanie na wieszaku z kółkiem Plandeki na rolkach