Kurtyny spawalnicze

Wyświetlanie wszystkich wyników: 12

Co to są kurtyny spawalnicze?

Kurtyny spawalnicze to specjalne przegrody, które chronią osoby, które nie biorą udziału w procesie spawania, a przebywają w pobliżu stanowisk spawalniczych bez odzieży ochronnej. Niezależnie od swojej postaci zatrzymują szkodliwe dla ludzi promieniowanie, które powstaje podczas spawania przy pomocy łuku elektrycznego. Dodatkowo zapewniają ochronę przed oparzeniami, których źródłem mogą być iskry lub rozżarzone odpryski metali. Najważniejszą częścią kurtyn spawalniczych jest ich wypełnienie, ponieważ wykonuje się je z folii zatrzymującej szkodliwe dla ludzi promieniowanie UV i IR. Promieniowanie to emitowane jest przez łuk elektryczny powstające podczas spawania. Materiał może mieć postać pasów lub arkuszy. Ponadto różni się stopniem przezroczystości a także grubością ale wszystkie folie spawalnicze, niezależnie od grubości, zatrzymują szkodliwe promieniowanie.

Jakie normy spełniają kurtyny spawalnicze?

Aby spełnić swoją funkcję, kurtyny spawalnicze muszą spełniać pewne wymagania dotyczące materiału, z którego są wykonane, oraz sposobu ich montażu i użytkowania a także oznaczenia.

 • Norma EN ISO 25980 – dotyczy kurtyn spawalniczych, określa wymagania dotyczące ochrony przed promieniowaniem spawalniczym, palnością i odbiciem światła.
 • EN 1598 – dotyczy kurtyn spawalniczych, określa wymagania dotyczące ochrony przed promieniowaniem spawalniczym i palnością.
 • Norma DIN 4102 B1 – dotyczy kurtyn samogasnących, określa wymagania dotyczące reakcji na ogień materiałów budowlanych.

Jak dobrać odpowiednie kurtyny spawalnicze?

Kurtyny spawalnicze wykonuje się z folii PCV, która zatrzymuje promieniowanie UV i IR a ponadto jest odporna na wysokie temperatury i ogień. Przegrody do spawalni mogą mieć różne kolory w zależności od stopnia przezroczystości. Barwa wpływa na widoczność i komfort pracy a także obserwację procesu spawalniczego z zewnątrz. Warto tutaj zauważyć, że kurtyny do spawalnie nie służą do bezpośredniej obserwacji łuku spawalniczego. Służą do tego celi maski a także przyłbice spawalnicze z odpowiednimi filtrami optycznymi. Najczęściej stosowane kolory to czerwony, brązowy, jasnozielony i ciemnozielony o matowej powierzchni materiału. Kurtyny spawalnicze mogą mieć postać arkuszy a także pasów folii, które łączy się ze sobą za pomocą nap lub zatrzasków. Mogą być zawieszone na stałe, mieć postać mobilnych ekranów spawalniczych lub przegród spawalniczych przesuwanych. Kurtyny spawalnicze powinny być ponadto odpowiednio dobrane do rodzaju i warunków pracy.

Jakie zalety mają kurtyny spawalnicze?

 • Chronią przed oparzeniami iskrami lub rozżarzonymi odpryskami metalu. Nie wolno też zapomnieć, że parawany spawalnicze ograniczają rozprzestrzenianie się szkodliwych dla zdrowia pyłów i gazów towarzyszących spawaniu.
 • Dają pracownikom poczucie bezpieczeństwa i pozwalają spawaczowi lepiej koncentrować się nad wykonywaną czynnością. Wygrodzenia pomiędzy boksami minimalizują niemalże do zera ryzyko wzajemnego oślepiania się pracujących obok spawaczy.
 • Zatrzymują promieniowanie UV i IR, które powstaje podczas spawania łukiem elektrycznym. Promieniowanie to może powodować uszkodzenia oczu, skóry a także układu odpornościowego.
 • Spełniają wymagania określone w normie EN ISO 25980, która dotyczy ochrony przed promieniowaniem spawalniczym, palnością i odbiciem światła. Kotary spawalnicze są materiałem samogasnącym. Oznacza to, że gasną samoistnie po usunięciu źródła ognia w czasie nie dłuższym niż 3 sekundy.
 • Różnią się stopniem przezroczystości i kolorem, co wpływa na widoczność i komfort pracy. Kurtyny spawalnicze mogą być czerwone, brązowe, jasnozielone lub ciemnozielone. Każdy kolor ma inny poziom przepuszczalności światła.

Jak mocuje się kurtyny do spawalni?

Mocowania do kurtyn spawalniczych to specjalne elementy, które służą do montażu folii na rurach, szynach, stelażach a także ścianach lub sufitach. Uchwyty do kurtyn spawalniczych muszą być wytrzymałe, odporne na wysokie temperatury a także ogień. Ponadto muszą zapewniać łatwy montaż i demontaż przegród. W ofercie mamy dostępne okucia do kurtyn, stelaże spawalnicze, okucia spawalnicze a także system przesuwny do kurtyn.

 • Wieszaki grzebieniowe – to stalowe lub plastikowe listwy z haczykami, na których zawiesza się pasy folii spawalniczej. Wieszaki grzebieniowe można łączyć ze sobą w nieskończenie długie listwy montażowe.
 • Płytki mocujące – to stalowe lub plastikowe płytki z otworami, dzięki którym płytki nakłada się na listwy grzebieniowe. Płytki mocujące zakuwa się na lamelach za pomocą nitów.
 • Obejmy zaciskowe – to metalowe a także wykonane z tworzywa obejmy, które mocuje się na rurach calowych. Pasy foliowe do obejm mocuje się na śruby.

Kurtyny do spawalni na systemie podwieszanym

 • Szyny nośne – to metalowe szyny, w których umieszcza się wózki kołowe z przykręconymi szynami grzebieniowymi. Dzięki dedykowanym uchwytom i łącznikom szyny można łączyć w nieskończenie długie systemy przesuwne.
 • Mocowania ścienne i sufitowe – to metalowe uchwyty, które mocuje się do ścian, sufitów, nadproży a także stelaży. Służą one do zamocowania rur calowych, szyn nośnych na których docelowo będą zamocowane kurtyny spawalnicze.
Mocowania spawalnicze MeVErti

Czy kurtyny spawalnicze chronią przed hałasem?

Folie spawalnicze, które wykorzystuje się do wypełniania kurtyn w spawalniach poza ochroną przed negatywnymi skutkami spawania pomagają w walce z hałasem. Materiał pochłania i rozprasza fale dźwiękowe oraz częściowo je odbija. Skuteczność tłumienia hałasu przez barierę z folii zależy od grubości materiału a także natężenia i częstotliwości dźwięku.

Jak powinny być oznakowane kurtyny dedykowane do spawalni?

Zgodnie z wymogami normy spawalnicze PN EN ISO 25980 folie PCV, które wykorzystuje się do ochrony przed promieniowaniem w spawalniach muszą posiadać trwałe oznakowanie. Musi ono umożliwiać identyfikację materiału nawet, gdy ten pozbawiony jest już opakowania.

Jakie oznakowanie powinno znaleźć się na folii spawalniczej?

 • numer normy, z którą zgody jest materiał,
 • nazwa producenta, dystrybutora, importera lub znak handlowy,
 • miesiąc i rok produkcji.
Folia spawalnicza oznakowanie normy ISO 25980

Czy kurtyny spawalnicze odbijają promieniowanie czy je pochłaniają?

Kurtyny spawalnicze z PCV spełniają wymagania normy spawalniczej EN ISO 25980, która dotyczy ochrony przed promieniowaniem spawalniczym, palnością i odbiciem światła. Norma ta określa, że ilość światła odbitego przez kurtyny spawalnicze nie powinna przekraczać 10% światła padającego. Oznacza to, że kurtyny spawalnicze odbijają w kierunku spawacza niespełna 10% promieniowania UV i IR, które powstaje podczas spawania łukiem elektrycznym lub plazmowym. Pozostała cześć promieniowania pochłaniana jest przez materiał. Natężenie napromienienia w zakresie UV w odległości od 0,7 m do 1 m od łuku elektrycznego lub plazmowego wynosi od kilku do kilkunastu W/m2, w zależności od rodzaju elektrody i warunków spawania. Zatem kurtyny spawalnicze redukują to natężenie o 99,998%. Zapewnia to więc ochronę wzroku i skóry pracowników na bardzo wysokim poziomie.