Przegrody spawalnicze

Wyświetlanie 1–28 z 44 wyników

Co to są przegrody spawalnicze?

Przegrody spawalnicze są to fizyczne przegrody, które mają na celu ochronę otoczenia przed szkodliwym promieniowaniem a także odpryskami podczas spawania. Wygrodzenia spawalnicze mogą być wykonane z różnych materiałów. Najczęściej używa się do tego celu folii PCV, która ma właściwości filtrujące i ognioodporne. Przegrody spawalnicze mogą być stacjonarne lub przenośne. Uzależnione jest to od bieżących potrzeb i warunków pracy. Występują w różnych kolorach i grubościach. Wartości te wpływają na stopień przezroczystości a także ochrony przed promieniowaniem ultrafioletowym i podczerwonym.

Czy przegrody spawalnicze w Polsce są obowiązkowe?

Przegrody spawalnicze są obowiązkowe w Polsce. Pod warunkiem, że  ich stosowanie jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa a także higieny pracy przy pracach spawalniczych. Przepisy dotyczące przegród spawalniczych znajdują się w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 27 kwietnia 2000 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy pracach spawalniczych. Zgodnie z tym rozporządzeniem, przegrody spawalnicze powinny być:

  • Wykonane z materiału niepalnego lub trudno zapalnego, tłumiącego szkodliwe promieniowanie optyczne.
  • Odpowiednio umieszczone i zamocowane, aby nie stwarzały zagrożenia dla spawaczy i innych osób.
  • Dostosowane do rodzaju i warunków pracy spawalniczej, tak aby zapewnić skuteczną ochronę przed promieniowaniem, odpryskami a także gazami i dymami.
  • Oznakowane i oświetlone, aby były widoczne dla spawaczy i innych osób.

Przegrody spawalnicze zgodne z normą PN-EN ISO 25980

Produkowane przez nas przegrody do spawalni spełniają wymagania normy EN ISO 25980. Określa ona właściwości optyczne a także mechaniczne przegród spawalniczychNorma ISO 25980 zawiera również zalecenia dotyczące oznakowania, montażu i konserwacji osłon spawalniczychParawany spawalnicze powinny być sprawdzane co najmniej raz w roku pod kątem stanu technicznego i skuteczności ochrony.

Parawan spawalniczy norma

Jakie kolory i stopnie przezroczystości mają przegrody do spawalni?

Kolory przegród spawalniczych a także stopnie przezroczystości to podstawowe parametry osłon.  Wpływają one na skuteczność ochrony przed szkodliwym promieniowaniem optycznym emitowanym przez łuk spawalniczy. Kolory przegród PCV do spawalni mają związek z długością fali promieniowania, które jest tłumione przez folię spawalniczą. Stopnie przezroczystości przegród spawalniczych mają związek z ilością światła, która przenika przez folię PCV.

Zgodnie z normą EN ISO 25980, która określa jak wspominaliśmy wcześniej właściwości optyczne a także mechaniczne przegród spawalniczych, istnieją cztery kolory wypełnień spawalniczych, które dopuszcza się do stosowania w Europie.

  • Zielony – tłumi promieniowanie o długości fali od 200 nm do 540 nm, ma średnią przezroczystość, nadaje się do spawania metodą TIG, MIG/MAG i MMA.
  • Brązowy – tłumi promieniowanie o długości fali od 200 nm do 560 nm, ma średnią przezroczystość, nadaje się do spawania metodą TIG, MIG/MAG i MMA.
  • Czerwony – tłumi promieniowanie o długości fali od 200 nm do 640 nm, ma dużą przezroczystość, nadaje się do spawania metodą TIG, MIG/MAG a także MMA.
  • Matowy, ciemnozielony – tłumi promieniowanie o długości fali od 200 nm do 540 nm, ma bardzo małą przezroczystość, nadaje się do spawania metodą TIG, MIG/MAG i MMA.

Parawany spawalnicze kolory wypełnień

Wpływ przezroczystość przegród do spawalni na komfort pracy

Stopnie przezroczystości przegród spawalniczych zależą od grubości i koloru folii PCV. Im grubsza i ciemniejsza folia, tym mniejsza przezroczystość. Przezroczystość przegród PCV wpływa na widoczność otoczenia i komunikację między spawaczami a także innymi pracownikami. Zbyt mała przezroczystość może utrudniać orientację w przestrzeni i zwiększać ryzyko wypadków. Zbyt duża przezroczystość może nie zapewniać wystarczającej ochrony przed promieniowaniem i odpryskami.

Przegrody spawalnicze – rodzaje

Przegrody spawalnicze mogą być wykonane z różnych materiałów, ale najczęściej używa się do tego celu folii PCV, która ma właściwości filtrujące i ognioodporne. Folia spawalnicza występuje w różnych grubościach, od 0,4 mm do 2 mm, i szerokościach, od 300 mm do 1400 mm. Przegrody spawalnicze mogą być stacjonarne lub przenośne, w zależności od potrzeb i warunków pracy.

Lekkie przegrody spawalnicze

Zasłona spawalnicza czerwona na stelażu

Zasłony spawalnicze / kotary spawalnicze to przegrody PCV, które wykonuje się z arkuszy spawalniczych o grubości 0,4mm lub plandek spawalniczych. Te lekkie osłony można wieszać na stelażach rurowych, prętach lun naciągniętych stalowych linach.

Przegrody chroniące przed odpryskami

Kurtyny spawalnicze / ściany spawalnicze to przegrody z lameli spawalniczych o grubości 2 mm. Mają wysoką wytrzymałość i odporność na rozżarzone odpryski spawalnicze i iskry. Mocuje się je do konstrukcji metalowej, lub sufitu, nadproża za pomocą okuć do kurtyn a także okuć spawalniczych jak np. obejmy zaciskowe.

Mobilne przegrody spawalnicze

Ekrany spawalnicze

Ekrany spawalnicze / parawany spawalnicze to przegrody, które produkuje się z trzema rodzajami wypełnień. Wykorzystuje się tu zarówno arkusze, lamele jak i pasy spawalnicze. Ogromną zaleta rozwiązania jest duża mobilność konstrukcji. Szerokość ekranów zaczyna się już od 1,45 m a kończy na 4,1 m konstrukcjach ze składanymi ramionami.

 

Jak optymalnie rozmieścić przegrody w spawalni?

  • Przegrody spawalnicze powinny być umieszczone na odpowiedniej odległości od łuku spawalniczego, tak aby nie ulegały uszkodzeniu przez ciepło, iskry lub odpryski.
  • Odległość przegród spawalniczych od łuku spawalniczego powinna być dostosowana do rodzaju i warunków pracy spawalniczej, tak aby zapewnić skuteczną ochronę przed promieniowaniem, odpryskami, gazami i dymami.
  • Odległość przegród spawalniczych od łuku spawalniczego nie powinna być mniejsza niż 0,5 m.
  • Odległość przegród spawalniczych od elementów spawanych nie powinna być mniejsza niż 0,3 m.
  • Odległość przegród spawalniczych od innych urządzeń i sprzętów nie powinna być mniejsza niż 0,2 m.