Montaż kurtyny paskowej

Montaż kurtyn paskowych

Montaż kurtyn paskowych to czynność nieskomplikowana i możliwa do wykonania we własnym zakresie, przy użyciu podstawowych narzędzi (wkrętarka, płaski klucz, śrubokręt). Dodatkowo dzięki samodzielnemu montażowi można obniżyć koszt inwestycji jaką jest zakup i instalacja kurtyn paskowych.

Zamów kurtynę odpowiednią do warunków w jakich będzie pracowała

Wybierając kurtyny paskowe, należy uwzględnić rodzaj otworu i intensywność ruchu. Ruch maszynowy wymaga grubszych i bardziej wytrzymałych pasów folii PVC, podczas gdy ruch pieszy korzysta z cieńszych pasów. Pamiętaj o dopasowaniu kurtyn do wysokości otworu i rodzaju ruchu.

Jak wykonac montaż kurtyn paskowych od forntu?

Kurtyny PCV można zamontować na tzw. “przedzie” powierzchni montażowej (na lico ściany). Wtedy listwa grzebieniowa (wieszak) jest umieszczona z przodu. To ułatwia dopasowanie wymiarów kurtyny i doszczelnienie. Dodatkowo po bokach przegrody PCV nie tworzą się szczeliny a kurtyna zasłania całe światło otworu. Wieszaki grzebieniowe fabrycznie mają wytłoczone otwory montażowe pozwalające przytwierdzać je zarówno na ścianie jak i od spodu do nadproża czy sufitu.

Dopasuj listwę grzebieniową do ściany, oznacz miejsca do nawiercenia otworów a następnie osadź kołki montażowe. Jeżeli wieszak grzebieniowy mocujesz do konstrukcji stalowej lub drewnianej użyj odpowiednio wkrętów do drewna  lub samonawiercających wkrętów do stali. Jeżeli wieszak jest przykręcony wystarczy zawiesić okute fabrycznie pasy PCV.

Mocowanie kurtyn na ścianie

Druga opcja - montaż kurtyn paskowych od spodu.

Montaż kurtyn PCV pod elementem nośnym to najczęściej spotykany sposób instalacji kurtyn. Mocowanie kurtyn od spodu do nadproża w bramach a także ciągach komunikacyjnych pozwala na najbardziej optymalne umieszczenie kurtyny do bram. Takie aby kurtyna pełniła funkcje izolacyjne a zarazem nie zajmowała miejsca po za otworem bramowym.

Podobnie jak przy montażu od frontu należy przede wszystkim oznaczyć miejsca montażowe. Następnie przygotowuje się otwory pod kołki rozporowe lub w przypadku konstrukcji stalowej lub drewnianej przykręca się listwę za pomocą wkrętów. Po przykręceniu listwy grzebieniowej pasy PCV okute w blachy mocujące zawiesza się na zębach wieszaka.

Mocowanie kurtyn paskowych - montaż od spodu

Jak prawidłowo wykonać montaż kurtyn paskowych - zawieszanie pasów na wieszakach?

Schemat wieszania pasów PCV z zakładem w kurtynie paskowej

Przykręcenie wieszaka grzebieniowego lub kilku w zależności od szerokości kurtyny paskowej to w zasadzie najbardziej wymagająca czynność. Jezeli listwa grzebieniowa jest zamocowana wystarczy zawiesić na niej pasy PCV. Aby szczelność kurtyny była większa a co za tym idzie poziom izolacji lepszy, pasy należy wieszać na przemian z zakładem. Zakład pasów to nachodzenie pasów na siebie. Minimalny zakład bez względu na szerokość pasów to zawieszenie blach pasów ze sobą sąsiadujących w taki sposób aby miały jeden ząb wieszaka wspólny. Widać to na powyższym schemacie. Generalnie poziom izolacji kurtyny zależy nie tylko od grubości pasów ale przede wszystkim od wielkości zakładu pasów. Montaż kurtyny paskowej wykonany z pasów bez zakładu jest niezalecany. Pomiędzy wstęgami tworzą się wówczas szczeliny, które obniżają właściwości izolacyjne przegrody.