Pasy spawalnicze sposób mocowania

Montaż osłon spawalniczych

Montaż osłon spawalniczych bez względu na to czy zakładamy folie spawalnicze czy plandeki trudnopalne możliwy jest do wykonania we własnym zakresie, przy użyciu podstawowych narzędzi. Dodatkowo dzięki samodzielnemu montażowi można obniżyć koszt inwestycji jaką jest zakup i montaż osłon spawalniczych.

Jak dobrać osłonę spawalniczą?

Wybierając osłony spawalnicze należy uwzględnić przede wszystkim środowisko w którym będą pracowały a także  rodzaj zagrożeń przed jakimi będą chronić otoczenie stanowiska spawalniczego. Przezroczyste osłony spawalnicze w postaci arkuszy spawalniczych i zasłon spawalniczych mają grubość zaledwie 0,4 mm. Dlatego doskonale sprawdza się tam gdzie występuje promieniowanie IR i UV. Muszą być jednak założone w takiej odległości aby nie były narażone na intensywne oddziaływanie odprysków spawalniczych a także iskier.

Grubsze osłony jak pasy spawalnicze i lamele spawalnicze mają grubość od 1mm do 2 mm i oprócz promieniowania doskonale zatrzymują odpryski rozżarzonego metalu a także snopy iskier. Podobnie zastosowanie mają plandeki spawalnicze.

Montaż osłon spawalniczych w zależności od koloru materiału

Pasy spawalnicze - 4 warianty przezroczystości materiału

Osłony spawalnicze foliowe występują zazwyczaj w czterech kolorach. Każdy z nich ma inny stopień przezroczystości, dlatego też kolorowe osłony mają różne przeznaczenie. Osłony spawalnicze czerwone stosuje się w przejściach do boksów spawalniczych z uwagi na dużą przezroczystość i możliwość dostrzeżenia wnętrza boksu. Brązowe i jasnozielone osłony spawalnicze służą do budowy przegród spawalniczych pełniących rolę ścian stanowisk spawalniczych. Folia ciemnozielona to produkt polecany na osłony spawalnicze odgradzające sąsiadujące ze sobą stanowiska spawalnicze. Z uwagi na niską przezroczystość zapewniają największy komfort pracy spawaczom.

Plandeki trudnopalne to materiał nieprzezroczysty, który całkowicie ogranicza możliwość obserwacji wnętrza stanowiska spawalniczego.

Bez względu na kolor czy rodzaj osłony każda filtruje promieniowanie IR i UV w 99,998%

Montaż osłon spawalniczych na haczyki lub opaski zaciskowe

Wypełnienia spawalnicze w zależności od ich rodzaju mocuje się za pomocą dedykowanych okuć. Zasłony spawalnicze oraz folię arkuszową a także plandeki można montować wykorzystując do tego celu fabrycznie wykonywane na materiale oczka montażowe. Arkusze można zamocować do konstrukcji za pomocą haczyków, które posiadają bardzo funkcjonalne zapięcie agrafkowe. Alternatywnie materiał można przytwierdzić na opaski zaciskowe z PCV. Montaż osłon spawalniczych na opaski wykonuje się w zasadzie na stałe. Natomiast montaż na haczyki daje opcję zsuwania przegrody w zależności od bieżących potrzeb. Mocowanie na haczyki umożliwia zawieszenie kotary spawalnicze na napiętej linie stalowej a także poprzecznej rurze np. calowej.

Zielona zasłona spawalnicza ISO 25980

Osłony spawalnicze mocowane na obejmy

montaż osłon spawalniczych na obejmy

Drugim sposobem na montaż osłon spawalniczych są obejmy. Stosuje się je zarówno do pasów oraz lameli. Wykorzystuje się je w przegrodach mocowanych na stałe lub w mobilnych ekranach spawalniczych. Obejmy jak sama nazwa wskazuje zaciskają się na rurach, które są konstrukcją nośną dla lameli a także pasów. Tym samym przesuwanie wypełnienia staje się niemożliwe. Oczywiście wyjątek stanowią mobilne ekrany spawalnicze, których konstrukcja pomimo stałego mocowania folii pozwala na przemieszczanie całej konstrukcji.

Montaż folii spawalniczych na mankiety

Mocowanie folii spawalniczej na mankiet jest w zasadzie porównywalne z obejmami zaciskowymi.  Mankiet umożliwia szybszy montaż i demontaż materiału z konstrukcji nośnej w przeciwieństwie do przymocowanych stabilniej obejm zaciskowych. Mocowania mankietowe dostępne są z wersji stalowej oraz PCV.

Montaż kurtyn spawalniczych

Kurtyny spawalnicze podobnie jak standardowe kurtyny paskowe mocuje się na listwach grzebieniowych za pomocą blach mocujących. Jest to rozwiązanie sprawdzające się od lat jako najbardziej funkcjonalna metoda montażowa. Lamele spawalnicze zawieszone na listwie tworzą w pełni funkcjonalną przegrodę spawalniczą filtrującą promieniowanie łuku spawalniczego. Ponadto pozwalają na swobodne przechodzeni przez osłonę w dowolnym miejscu, dzięki rozchylającym się pasom.

Montaż osłon spawalniczych ruchomych

Bardziej rozwiniętą opcją mocowania kurtyn paskowych jest podwieszenie listwy grzebieniowej na szynowym systemie przesuwnym. Alternatywnie na systemie MeVerti działającym na zasadzie pionowych rolet. System z uwagi na swoją funkcjonalność jest jednym z najczęściej zamawianym sposobem montażu osłon spawalniczych.  Pozwala na osłanianie miejsca pracy spawaczy tylko wtedy, gdy trwają prace. W chwili, gdy osłony nie są potrzebne pozostają zsunięte i nie ograniczają dostępu naturalnego światła. Opcja przesuwania kurtyn spawalniczych umożliwia także transport na stanowiska spawalnicze dużych, ponadgabarytowych konstrukcji bez obaw, że uszkodzą one osłony spawalnicze.

Okucia pozwalające na łatwy montaż plandeki