Kurtyny przesuwne

Wyświetlanie wszystkich wyników: 15

Co to są kurtyny przesuwne?

Kurtyny przesuwne to rodzaj przegrody zbudowanej z pasów folii PCV, która może być przesuwana w bok, aby ułatwić przejazd lub przewóz ładunków. Przegrody PCV przesuwne mają wiele zalet, takich jak izolacja termiczna, akustyczna, ochrona przed kurzem a także owadami czy spalinami. Stosuje się je zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków, w bramach, halach, magazynach, warsztatach  a także chłodniach i placówkach handlowych oraz usługowych.

Jakie zalety mają kurtyny przesuwne?

  • Dopasowanie do zmiennej intensywności ruchu. Kurtyny przesuwne można łatwo zsuwać lub rozsuwać, aby dostosować się do potrzeb i warunków pracy. Dzięki temu można zmniejszyć lub zwiększyć przestrzeń, a także ułatwić przechodzenie osób a także przejazd wózków widłowych. Szczególnie tych przewożących ładunki ponadgabarytowe lub delikatnych, mogących ulec uszkodzeniu.
  • Skuteczne zatrzymanie ciepła i redukcja przeciągów. Kurtyny przesuwne spełniają funkcję izolatora termicznego. Przegrody paskowe zapobiegają utracie ciepła przez otwory, nawet podczas przewożenia ładunków. Dzięki temu można oszczędzać energię i poprawiać komfort pracy.
  • Ochrona przed kurzem, owadami czy spalinami. Kurtyny PCV przesuwne wykonuje się z materiału odpornego na działanie środków chemicznych, które mogą być używane w przemyśle spożywczym, przetwórczym, elektronicznym a także chemicznym. Gładka powierzchnia folii PCV utrudnia przywieranie brudu. Natomiast mocowanie pasów w kurtynie na zakładkę poprawia jej szczelność. Dzięki temu kurtyna skutecznie chroni przed oparami, dymami itp.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa. Przegrody PCV przesuwne mają zaokrąglone brzegi, które nie kaleczą skóry ani ubrań. Dzięki temu można uniknąć urazów podczas przechodzenia przez kotarę. Zaokrąglone krawędzie nie kaleczą także ładunków. Jeżeli kurtynę wykonuje się z lameli przezroczystych to możliwa jest obserwację obszaru po drugiej stronie przegrody. Dzięki temu ryzyko kolizji lub potrącenia minimalizowane jest niemal do zera.
  • Zmniejszenie hałasu. Kurtyny na rolkach mogą być stosowane jako elementy ochrony przed hałasem emitowanym przez maszyny a także urządzenia w zakładach pracy. Mogą też zmniejszać hałas spowodowany przez ruch ładunków lub wózków widłowych. Prawidłowo zamontowana kotara paskowa może obniżyć poziom hałasu aż o 35 dB.
Kurtyny przesuwne z pasów PCV Przegrody przesuwne na rolkach

Jakie zastosowanie mają kurtyny na rolkach?

Podział przestrzeni magazynowej przez kurtyny przesuwne

Hale wielkopowierzchniowe to doskonała przestrzeń zarówno pod działalność produkcyjna jak i magazynową. Przesuwne kurtyny magazynowe to jednocześnie ekonomiczny, szybki i wygodny sposób na budowę tymczasowych wygrodzeń przestrzeni magazynowej. Używając terminu „tymczasowej” nie mamy na myśli takiej, którą po pewnym czasie się demontuje. Możliwość zsuwania i rozsuwania przegród na rolkach w zależności od zaistniałych potrzeb to bez wątpienia bardzo komfortowe rozwiązanie. Można za ich pomocą szybko utworzyć sekcje o odmiennych warunkach mikroklimatycznych. Równie szybko można kurtynę zsunąć i powiększyć kubaturę składu.

Kotary przesuwne jako ekrany akustyczne

Kurtyny paskowe poruszające się na systemie przesuwanym to przegrody tworzące zaporę osłaniającą przed szkodliwym dla zdrowia hałasem. Jeżeli pasy w przegrodzie zamocowane są z zakładem to kurtyna może skutecznie obniżać poziom natężenia nieprzyjemnych dźwięków aż o 35 dB. Dodatkowo pozwala na chwilowe odsłonięcie przegrody podczas np. konserwacji maszyny osłoniętej przez kurtynę przesuwną.

Przegrody przesuwne chroniące przed utratą ciepła

Kurtyny przesuwne podobnie z reszta jak tradycyjne kurtyny PCV cechują bardzo dobre parametry izolacyjne. Rozsunięta kurtyna tworzy szczelną przegrodę zapobiegającą wymianie ciepłych i zimnych mas powietrza. Dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła są dobrym izolatorem termicznym. Oszczędności wynikające ze zmniejszonego zużycia energii cieplnej w budynku, w którym bramy osłaniane są przez kurtyny przesuwne, w skali roku mogą sięgać aż 45%.

Ochrona wnętrza, ramp, maszyn i urządzeń przed czynnikami niekorzystnymi

Kurtyny mocowane na podwieszanym systemie przesuwnym to doskonała ochrona przed opadami atmosferycznymi. Ponadto przegrody te doskonale ograniczają przeciągi, redukują gwałtowne podmuchy wiatru. Minimalizują ryzyko nawiewania do wnętrz a kurzu, piasku, liści i innych zanieczyszczeń. Tworzą także fizyczną barierę dla insektów, ptaków a także wilgoci, oparów, dymu. Wykorzystywane do osłony maszyn i stanowisk pracy chronią je przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z otoczenia. Z drugiej strony chronią też otoczenie przed odpryskami powstającymi na etapie produkcji, odłamkami, wyciekami płynów hydraulicznych itp.

Kurtyny przesuwne – dwa systemy mocujące

System szynowy

Kurtyny przesuwne - system szynowy

System MeVerti

Kurtyny przesuwne system MeVerti

Budowa systemu przesuwnego szynowego – kurtyny przesuwne na rolkach

  • Szyna nośna. To stalowa szyna ocynkowana, która pełni rolę prowadnicy dla wózków jezdnych. Szyna ma nośność do 100 kg przy rozstawie mocowań co 70 cm.
  • Wózek jezdny. To element łączący szynę nośną z wieszakiem grzebieniowym. Wózek jezdny ma dwa lub cztery kółka na łożyskach kulkowych. Łożyska zapewniają płynne a także ciche przesuwanie kurtyny. Wózek jezdny ma mocowanie na trzpień gwintowany M8.
  • Wieszak grzebieniowy. To element, który łączy wózek jezdny z pasami PCV. Wieszak ma specjalne ząbki, które utrzymują pasy na miejscu, ułatwiają łatwy montaż a także uniemożliwiają przypadkowe wyhaczenie się pasa.. Jest wykonany ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej. Dla mniejszych kurtyn możliwe jest zastosowanie grzebienia mocującego z PCV.
  • Uchwyt mocujący. To element, który łączy szynę nośną z podłożem. Uchwyt mocujący może być ścienny lub sufitowy, pojedynczy, podwójny a także potrójny. Uchwyt mocujący ma śruby dociskowe, które stabilizują szynę nośną.
  • Łącznik szyn. To element, który łączy dwie szyny nośne ze sobą. Łącznik szyn jest wykonany ze stali ocynkowanej i ma śruby dociskowe, które zapobiegają przesuwaniu się szyn.
  • Stoper. To element, który ogranicza ruch wózków jezdnych na szynie nośnej. Stoper ma regulację śrubową a także gumowy odbój, który amortyzuje uderzenia. Stoper zapobiega wypadaniu wózków jezdnych z szyny nośnej.
  • Zaślepka szyny. To element, który zamyka koniec szyny nośnej. Zaślepka szyny jest wykonana z tworzywa PCV i bez wątpienia poprawia estetykę systemu szynowego.

Jak zbudowany jest system MeVerti do kurtyn przesuwnych?

Kurtyny PCV na systemie MeVerti MeVerti - system nożycowy do kurtyn paskowych Kurtyny przesuwne MeVerti

System MeVerti działa na zasadzie vertikali pionowych, co oznacza, że kurtyna jest zsuwana lub rozsuwana w jednym lub dwóch kierunkach. System ogranicza po złożeniu światło przejazdu tylko o 10% szerokości całej bramy. Jedynym ograniczeniem systemu jest budowa tylko z pasów o szerokości 300 mm. Inne rozmiary albo zmniejszały by światło otworu po złożeniu, albo były za szerokie i wychodziły za bardzo po za brzegi ścian. Budowa systemu w zasadzie jest podobna. Występują takie same elementy jak szyny, uchwyty, wózki łożyskowe, zaślepki, stopery a także łączniki szyn. Jedyna różnica to element mocujący pasy. Zamiast wieszaka grzebieniowego używa się składanych nożycowo prowadnic.