Montaż plandeki

Montaż plandeki to czynność nieskomplikowana i możliwa do wykonania we własnym zakresie, przy użyciu podstawowych narzędzi (ołówek, wkrętarka, calówka opcjonalnie płaski klucz). Dodatkowo dzięki samodzielnemu montażowi można obniżyć koszt inwestycji jaką jest zakup i instalacja plandeki.

Zamów plandeki odpowiednie do warunków w jakich będą pracowały

Wybierając plandeki uwzględnij przede wszystkim ich zastosowanie. W naszej ofercie znajdziesz standardowe plandeki do budowy przegród PCV, plandeki spawalnicze a także plandeki trudnopalne. Ponadto oferujemy plandeki z oknami do zabudowy altan ogrodowych, tarasów, zadaszeń itp. Wszystkie plandeki w ofercie  pomimo różnych zastosowań cechują się odpornością na warunki atmosferyczne jak opady, wiatr a także promieniowanie UV. Mogą zatem być montowane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Montaż plandeki z okuciem oczkowym

Metalowe oczka, którymi okuwa się plandeki pozwalają na zawieszenie plandeki jak kotary bezpośrednio na rozciągniętej na lince stalowej lub celnej. Takie mocowanie plandeki pozwala na swobodne przesuwanie plandeki po lince (zsuwanie, rozsuwanie) a metalowe oczka chronią materiał przed uszkodzeniami powstającymi w wyniku tarcia. Stosując takie rozwiązanie należy jednak pamiętać, że plandeki nie będzie można całkowicie rozciągnąć, gdyż będą się tworzyły marszczenia. Zamawiając przegrodę plandekową trzeba będzie dołożyć 10-15% do długości całkowitej.

Problem marszczeń kotary z plandeki można rozwiązać stosując metalowe haczyki. Zapięcie na agrafkę pozwala sprawnie zamocować haczyki w metalowych oczkach plandeki.  Mocowanie plandeki można wówczas wykorzystać zarówno na rozpiętej stalowej lince jak i na stelażu z rur calowych. Średnica wewnętrzna oczka haczyka wynosi 35 mm, więc do rur calowych o średnicy 33,7 mm pasują idealnie. Pozwalają na bezproblemowe przesuwanie kotary plandekowej a jednocześnie nie powodują marszczeń. Długość plandeki jaką trzeba zamówić będzie równa długości jaką chcemy zasłonić.

Montaż plandeki na uchwycie z oczkiem

Używając mocowania plandeki na tzw. wieszak z kółkiem uzyskujemy podobną funkcjonalność jak w przypadku plandek oczkowanych z haczykami. Wieszak jest przynitowany do materiału, co tworzy trwałe i wytrzymałe mocowanie. Kotarę z plandeki można przesuwać swobodnie zarówno na naciągniętej linie jak i stelażu rurowym. W tym systemie po rozciągnięciu kotary nie będą się tworzyły marszczenia, więc długość zamawianej plandeki będzie odpowiadała w 100% szerokość osłanianego otworu.

Plandeki spawalnicze mocowanie na wieszaku z kółkiem

Montaż plandeki na chwytki obrotowe

Jeżeli plandeka ma być założona na stałe warto pomyśleć o montażu na chwytki obrotowe lub inaczej naburtowe. Jest to metoda mocowania jaką wykorzystuje się najczęściej w samochodach ciężarowych. Coraz częściej jednak za ich pomocą wykonuje się montaż plandeki osłaniającej ściany zadaszeń, wiat a także namiotów itp. W razie potrzeby plandekę można szybko zdemontować przekręcając oczko w chwytkach. Taki rodzaj mocowania płatów plandeki sprawia, daje gwarancję, że nawet bardzo silne podmuchy wiatru nie rozerwą przegrody.

przegrody plandekowe z oknem

Chwytki obrotowe mocuje się do konstrukcji za pomocą odpowiednich wkrętów lub śrub (drewno, metal, beton). Najlepiej przyłożyć i przytrzymać plandekę już okuta w owalne stalowe oczka. Następnie druga osoba ołówkiem oznacza miejsce montażu chwytek. Te wystarczy dokręcić do konstrukcji, każdą dwoma wkrętami alternatywnie śrubami. Montaż plandeki najlepiej zacząć od jej górnej krawędzi. Ściana plandekowa przytwierdzona od góry będzie swobodnie zwisała i ułatwi nam oznaczanie miejsc na chwytki po bokach i na dole plandeki.

Okucia pozwalające na łatwy montaż plandeki

Montaż plandeki na systemie przesuwnym, szynowym

Plandeki na rolkach to najbardziej zaawansowany sposób montażu plandek. Cała kotara porusza się na łożyskowych rolkach umieszczonych w podwieszanych szynach. System się nie zacina a ruch kotary jest płynny a przesunięcie nawet wysokiej i długiej kotary nie sprawia najmniejszych problemów. Niestety system rolkowy jest drożysz od opisanych wcześniej. Jednak z praktycznego punktu widzenia z pewnością będzie dłużej pracował bezawaryjnie. Plandeki na rolkach to system składający się z dedykowanych okuć jak szyny, uchwyty sufitowe i ścienne a także hamulce, linki i wózki łożyskowe. te ostanie są nitowane do materiału już na etapie produkcji. Dlatego też po stronie klienta zostaje przymocowani uchwytów do konstrukcji nośnej, wsunięcie szyn i ich dokręcenie śrubami w uchwytach i wsunięcie wózków przymocowanych do plandeki do wnętrza szyny.

Plandeki na rolkach

Elementy systemu podwieszanego pozwalające na montaż plandeki