System przesuwny do plandek

Wyświetlanie wszystkich wyników: 6

Jak działa system przesuwny do plandek?

System przesuwny do plandek PCV to rozwiązanie, które pozwala na łatwe i szybkie zsuwanie kotar plandekowych. Plandeki PCV wykonuje się z tkanin poliestrowych powlekanych obustronnie PCV, co nadaje im po pierwsze wytrzymałość, po drugie szczelność. System przesuwny składa się z stalowych szyn podwieszanych wraz z dedykowanymi mocowaniami, łącznikami i wózkami łożyskowymi. Wózki łożyskowe mocuje się do plandeki za pomocą nitów. System przesuwny do plandek umożliwia budowanie nieskończenie długich plandek kotarowych, które można częściowo zsuwać w miejscu, gdzie jest to wymagane.

Podwieszany system przesuwny do plandek

Jak montuje się system przesuwny do plandek?

Montaż systemu przesuwnego do plandek nie jest skomplikowany, ale wymaga dokładności i odpowiednich narzędzi. W zależności od rodzaju systemu przesuwnego, należy wykonać następujące kroki:

  • Zmierzyć i oznaczyć miejsce montażu szyny nośnej na ścianie lub suficie.
  • Przykręcić uchwyty ścienne lub sufitowe do szyny nośnej za pomocą śrub.
  • Połączyć szyny nośne za pomocą łączników, jeśli są one w kilku częściach.
  • Zamocować szynę nośną do uchwytów ściennych lub sufitowych za pomocą śrub.
  • Wprowadzić wózki jezdne do szyny nośnej i zablokować je zaślepkami na końcach szyny.
  • Przymocować plandekę do wózków jezdnych za pomocą nitów.
  • Sprawdzić, czy plandeka przesuwa się płynnie i bez oporów.

Jaki udźwig ma system przesuwny do plandek?

Udźwig systemu przesuwnego do plandek zależy od rodzaju i jakości szyn, wózków a  także mocowań, używanych do budowy zestawu. System dostępny w naszej ofercie ma następujące parametry:

  • Udźwig pojedynczego wózka łożyskowego systemu przesuwnego do plandek wynosi 380 kg. Rolki wysuwają się z szyn przy sile 4,6 kN (jest to obciążenie o wartości około 468 kg).
  • Nośność szyny jezdnej systemu przesuwnego do plandek wynosi 70 kg przy rozstawie mocowań co 70 cm.

Należy pamiętać, że udźwig systemu przesuwnego do plandek zmienia się wraz z czasem eksploatacji i zużyciem elementów.

Czy system przesuwny do plandek jest bezpieczny?

System przesuwny do plandek jest bezpieczny, jeżeli jest prawidłowo zamontowany i obsługiwany. Plandeki na rolkach zapewniają zabezpieczenie ładunku przed wywianiem, wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi. Aby przedłużyć bezawaryjną a także bezpieczną pracę systemu przesuwnego należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

  1. Rozmiar plandeki musi być optymalnie dobrany.
  2. Nie może ona być za długa czy za wąska.
  3. Montaż należy przeprowadzać zgodnie z instrukcją producenta.
  4. Należy kontrolować stan techniczny szyn nośnych i wózków łożyskowych.
  5. Nie należy obciążać systemu przesuwnego ponad jego udźwig.

Budowa systemu przesuwnego do plandek

plandeki na rolkach - budowa

  • Plandeka – to tkanina poliestrowa powlekana obustronnie PCV, która jest wytrzymała, szczelna i przede wszystkim odporna na warunki atmosferyczne. Przegroda plandekowa może mieć różne kolory, wymiary i grubości. Plandeka jest przymocowana do wózków łożyskowych za pomocą nitów.
  • Szyna nośna – to stalowa szyna o przekroju prostokątnym, którą podwiesza się do sufitu, ściany lub stelaża za pomocą dedykowanych uchwytów. Szyna nośna umożliwia przesuwanie wózków łożyskowych wzdłuż niej. Podwieszana szyna stalowa może być łączona za pomocą łączników, jeśli jest w kilku częściach.
  • Wózek łożyskowy – to element, który łączy plandekę z szyną nośną. Łożyskowe kółka pozwalają na płynne poruszanie się plandeki w szynie nośnej. Wózek łożyskowy ma też ramie montażowe, do którego przymocowana jest plandeka.
  • Mocowanie – to element, który służy do zamocowania szyny nośnej do podłoża. Uchwyty mogą być sufitowe lub ścienne, w zależności od sposobu montażu systemu przesuwnego do plandek. Mocowanie ma otwory do przykręcenia szyny nośnej i śrub dociskowych, które blokują szynę w uchwycie, nadając jej stabilność.
  • Łącznik – to element, który służy do połączenia dwóch szyn nośnych ze sobą. Wyposażony jest w otwory do przykręcenia szyn nośnych a także śrub dociskowych, które blokują szyny w uchwycie. Łącznik zapewnia stabilność i ciągłość systemu plandek podwieszanych.
  • Zaślepka – to element, który służy do zakończenia szyny nośnej na jej końcach. Zapobiega wysuwaniu się wózków łożyskowych poza szynę nośną i chroni ją przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem.

Czy podwieszany system przesuwny do plandek na alternatywę?

Alternatywnym rozwiązaniem dla systemu plandek podwieszanych na rolkach jest mocowanie plandek na uchwytach kotarowych. Mocowania do plandek w formie stalowych haczyków lub oczek wiesza się na stalowej rurze lub lince celnej a także stalowej, które są elementem nośnym. System ten pozwala na łatwe przesuwanie i zsuwanie plandeki. Linowy lub rurowy system ten jest budżetowym rozwiązaniem. Jednak sprawdza się on w przypadku niewysokich i niezbyt szerokich przegród PCV. Zastosowanie haczyków czy kółek do plandeki o wysokości 6-8 m i długości 12 m na pewno nie okaże się skutecznym rozwiązaniem. Dla takich dużych przegród od razu warto zaprojektować system szyn podwieszanych.

System przesuwny na rolkach - rozwiązanie alternatywne

System przesuwny do plandek – zastosowanie

Plandeki PCV to tkaniny poliestrowe powlekane, które służą do zabezpieczania, oddzielania lub zacieniania różnych pomieszczeń a także przestrzeni. System przesuwny do plandek montuje się na stalowych szynach lub rurach, które umożliwiają łatwe i szybkie zsuwanie i rozsuwanie plandek. Plandeki przesuwne mają wiele zastosowań, między innymi:

  • Plandeki samochodowe – służą do zabezpieczania ładunku w pojazdach ciężarowych i dostawczych przed warunkami atmosferycznymi, wilgocią a także kradzieżą. Plandeki samochodowe mogą też zmniejszać opór powietrza i zużycie paliwa podczas jazdy.
  • Plandeki ogrodnicze – służą do ochrony roślin przed mrozem, gradem, wiatrem i szkodnikami. Tworzą również mikroklimat sprzyjający wzrostowi i owocowaniu roślin.
  • Plandeki do hal namiotowych – służą do budowy sezonowych i całorocznych konstrukcji, które mogą pełnić funkcję magazynów, powierzchni handlowych, imprezowych a także rekreacyjnych. Plandeki do hal namiotowych cechuje trwałość, odporność na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne.
  • Plandeki kotarowe – służą do oddzielania danych powierzchni w halach produkcyjnych, magazynowych, usługowych czy wystawienniczych. Kotary plandekowe utrzymują ciepło, czystość lub określone warunki mikroklimatyczne w wygradzanej strefie.