Kurtyny na drzwi

Wyświetlanie wszystkich wyników: 28

Co to są kurtyny na drzwi?

Kurtyny na drzwi to rodzaj przegrody wykonanej z pasów folii PCV, która ma na celu izolację termiczną, akustyczną lub ochronną pomieszczeń. Przegrody na drzwi stosuje się czesto w miejscach, gdzie tradycyjne drzwi muszą pozostać otwarte przez większą część czasu lub utrudniają ruch. Kurtyny na drzwi pozwalają na swobodne przejście, jednocześnie zapobiegając niepożądanemu mieszaniu się powietrza o różnych temperaturach lub różnym stopniu zanieczyszczeń.

Jakie kurtyny na drzwi rozróżniamy?

Kurtyny na drzwi mogą być różnego rodzaju, w zależności od ich przeznaczenia i warunków pracy. Do podstawowych rodzajów kurtyn drzwiowych możemy bez wątpienia zaliczyć poniższe przegrody.

Standardowe kurtyny do drzwi

Kurtyny paskowe przeznaczone z reguły do pomieszczeń wewnątrz budynków, gdzie temperatura nie spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Jednak ich właściwości mechaniczno-fizyczne pozwalają na stosowanie zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz obiektów. Nawet w temperaturze ujemnej sięgającej -15°C. Są to pasy gładkie o grubości 2 mm i zakładzie 36 mm.

Kurtyny na drzwi do chłodni

Chłodnicze kurtyny PCV przeznaczone do pomieszczeń chłodniczych, gdzie temperatura jest poniżej 0 stopni Celsjusza. Są to pasy wykonane z ze specjalnych plastyfikatorów, które nie sztywnieją a także nie pękają w ujemnych temperaturach. Mogą mieć grubość 2 lub 3 mm i zakład 36 lub 54 mm.

Żebrowane kurtyny drzwiowe dla przemysłu

Przeznaczone do obsługi intensywnego ruchu towarowego a także pieszego. Są to pasy o grubości 2 mm z żebrami po obu stronach, które wzmacniają je i chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Mają zakład 36 mm. Dodatkowym atutem żebrowania jest zmniejszona powierzchnia przylegania do przenoszonych lub przewożonych ładunków. Jest to szczególnie istotne w przypadku transportu ładunków owiniętych w folię stretch.

Antyinsektowe moskitiery na drzwi

Kurtyny drzwiowe przeznaczone do ochrony przed owadami, np. w sklepach spożywczych czy restauracjach. Wypełnienie przegrody stanowią pasy o miodowym zabarwieniu, które odstraszają owady dzięki zapachowi trawy cytrynowej. Pasy foliowe w kurtynach antyinsektowych do drzwi mają grubość 2 mm i szerokość 200 mm.

Przegrody na drzwi z folii antystatycznej

Kurtyny przeznaczone do ochrony przed wyładowaniami elektrostatycznymi, np. w laboratoriach, serwerowniach a także zakładach zbrojeniowych i elektronicznych. Pasy PCV o właściwościach antystatycznych neutralizują ładunki elektryczne. Dokładniej mówiąc cechuje je zwiększona chłonność wilgoci, dzięki czemu ładunki elektrostatyczne nie gromadzą się na powierzchni pasów jak na folii standardowej.

Kiedy warto stosować kurtyny na drzwi?

Kurtyny drzwiowe z pasów foliowych warto stosować każdorazowo, kiedy można osiągnąć z ich montażu korzyści. Pierwszą przynoszącą zysk korzyścią bez wątpienia będzie oszczędność energii. Przegrody PCV na drzwi ograniczają straty ciepła w okresie grzewczym oraz utrzymują przyjemny chłód w pomieszczeniu podczas upalnych miesięcy. Szacuje się, że kurtyna na drzwi jest w stanie ograniczyć straty ciepła nawet o 60 procent! Kolejna zalet to poprawa komfortu wewnątrz pomieszczenia. Kurtyny na drzwi chronią przed przeciągami, owadami, pyłami a także zanieczyszczeniami obecnymi w powietrzu. Dzięki temu poprawia się jakość powietrza i warunki pracy lub życia w pomieszczeniu.  Ponadto kurtyny PCV są dobrą alternatywą dla wiatrołapów, które zajmują dodatkową przestrzeń. Kurtyny do drzwi nie zmniejszają powierzchni użytkowej i nie zaburzają estetyki wnętrza.

Czy kurtyny drzwiowe są łatwe w montażu?

Kurtyny drzwiowe montuje się za pomocą specjalnych wieszaków grzebieniowych, które umożliwiają szybką instalację i wymianę pasów PCV. Kurtyny na drzwi są dostępne w różnych rozmiarach i można je zamówić na wymiar. Sam montaż polega przede wszystkim na przymocowaniu wieszaka grzebieniowego do ściany czy nadproża. Fabrycznie wykonane otwory umożliwiają montaż na lico ściany lub od spodu do nadproża a także sufitu. W zależności od podłoża do montażu używa się wkrętów, kołków montażowych lub śrub. Na przykręconym grzebieniu wiesza się pasy foliowe okute na etapie produkcji w płytki montażowe z otworami dopasowanymi do wieszaka. Zwinięte w rulon na czas transportu pasy rozwiną się samoczynnie. Po upływie około 24h w temperaturze pokojowej folia powróci do pierwotnego kształtu. Pasy się wyprostują i będą przylegały do siebie zamykając niemalże szczelnie światło otworu drzwiowego.

Co daje zakład pasów w kurtynie na drzwi?

Zakład pasów w kurtynie na drzwi to sposób montażu pasów folii PCV, które zachodzą na siebie częściowo lub całkowicie, tworząc dwa rzędy pasów. Podstawowe zalety montażu pasów na zakładkę to:

  • Ograniczenie strat ciepła – zakład pasów w kurtynie na drzwi zapobiega niepożądanemu mieszaniu się powietrza o różnych temperaturach, co pozwala na oszczędność energii i poprawę komfortu termicznego.
  • Ochrona przed przeciągami i hałasem – pasy powieszone z zakładem stanowią barierę dla podmuchów wiatru i dźwięków, co poprawia warunki pracy w obiekcie.
  • Wzmocnienie wytrzymałości mechanicznej – kurtyna na drzwi zamontowana z zakładem zwiększa odporność pasów folii PCV na uszkodzenia mechaniczne, np. przez wózki paletowe czy towarowe.

Zakład pasów w kurtynie na drzwi może być częściowy lub pełny, w zależności od stopnia izolacji i ochrony, jaki chcemy uzyskać. Częściowy zakład oznacza, że pasy folii PCV zachodzą na siebie tylko częściowo, np. o 36 mm. Zakład pełny oznacza, że pasy folii PCV tworzą podwójną warstwę na całej szerokości kurtyny na drzwi.

Na jakiej zasadzie działają kurtyny paskowe na drzwi?

Podstawowym zadaniem kurtyn paskowych na drzwi jest izolacja termiczna i akustyczna oraz ochrona przed wiatrem, przeciągami, owadami i zanieczyszczeniami. Kurtyny paskowe do drzwi mają tę zaletę, że nie blokują przejścia, tak jak zwykłe drzwi, zapewniając równocześnie utrzymanie ciepłego powietrza wewnątrz pomieszczeń.

Przegrody paskowe do drzwi działają na zasadzie tworzenia bariery dla powietrza o różnych temperaturach. Pasy folii PCV są ułożone obok siebie lub z zakładem, czyli zachodzeniem na siebie częściowo lub całkowicie.  Folia paskowa jest lekka i elastyczna, więc łatwo się rozsuwa podczas przechodzenia przez kurtynę i samoczynnie wraca do swojego pierwotnego położenia po przejściu, zapobiegając mieszaniu się powietrza. Rozsunięcie pasów nie wymaga użycia siły i nie stanowi przeszkody zarówno dla osób starszych, niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich a także dzieci czy zwierząt jak np. koty. Powrót pasów na miejsce odbywa się samoczynnie wspomagany siłą grawitacji.

Czy kurtyny na drzwi są łatwe w utrzymaniu?

Kurtyny na drzwi z pasów folii PCV są dość łatwe w utrzymaniu. Pod warunkiem, że zabiegi pielęgnacyjne wykonuje się regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta. Co należy zatem robić aby kurtyna na drzwi służyła nam jak najdłużej?

  • Odkurzaj pasy folii PCV – najlepiej robić to co tydzień, aby usunąć kurz i brud, który może się osadzać na pasach. Używaj odkurzacza z miękką szczotką lub specjalnej końcówki do tapicerki.
  • Zmywaj pasy folii PCV – raz na jakiś czas warto umyć pasy folii PCV wodą z dodatkiem detergentu lub mydła. Po umyciu pasy folii PCV dokładnie spłucz wodą i pozostaw do wyschnięcia.
  • Wymieniaj uszkodzone pasy folii PCV – jeśli zauważysz, że niektóre pasy foliowe są pęknięte, przetarte lub zabrudzone na stałe, należy je wymienić na nowe. Możesz to zrobić samodzielnie, gdyż wymiana pasów folii PCV jest prosta i szybka dzięki specjalnym wieszakom, które umożliwiają łatwy montaż a także demontaż pasów.