Zasłony spawalnicze

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

Czym są zasłony spawalnicze?

Zasłony spawalnicze to przezroczyste przegrody, których podstawowym zadaniem jest ochrona otoczenia stanowiska spawalniczego przed negatywnym wpływem promieniowania podczerwonego IR a także ultrafioletowego UV, emitowanego przez łuk spawalniczy. Przeciwpromienne zasłony spawalnicze wykonuje się z arkusza elastycznej folii PCV o grubości zaledwie 0,4 mm. Wchodzące w skład tworzywa dodatki uszlachetniające nadają mu zdolność pochłaniania promieniowania świetlnego widzialnego i niewidzialnego ludzkim okiem. Zasłony spawalnicze muszą być zgodne z wymogami normy spawalniczej ISO25980, jeżeli mają skutecznie chronić osoby przebywające w otoczeniu boksu spawalniczego.

Jakie wymogi muszą spełniać zasłony spawalnicze zgodnie z ISO 25980?

Norma ISO 25980 to norma międzynarodowa, która określa wymagania bezpieczeństwa dla przezroczystych zasłon spawalniczych, taśm i ekranów spawalniczych. Używa się ich dla osłony stanowisk pracy od ich otoczenia, kiedy są stosowane procesy łukowego spawania. Wymagania określone w tej normie mają na celu ochronę ludzi, którzy nie są zaangażowani w procesie spawania, od emisji niebezpiecznego promieniowania od spawania łukowego a także odprysków spawalniczych. Norma ISO 25980 zakłada tłumienie promieniowania świetlnego w 99,998%. Co ważne poziom tłumienia promieniowania świetlnego musi pozostać taki sam bez względu na poziom przezroczystości zasłon spawalniczych. Norma ta nie dotyczy procesów spawania, w których stosowane jest promieniowanie laserowe.

Co określa norma PN-EN ISO 25980?

  • Materiały i właściwości optyczne zasłon spawalniczych, taśm i ekranów.
  • Oznakowanie i informacje dla użytkownika.
  • Metody badania i oceny zgodności.
  • Wybór odpowiedniego poziomu ochrony w zależności od procesu spawania i natężenia prądu.
  • Montaż i utrzymanie zasłon spawalniczych, taśm i parawanów spawalniczych w stanie  pozwalającym na ich skuteczne wykorzystywanie.

Zasłony spawalnicze spełniające wymogi normy ISO 25980

Zasłony spawalnicze połączone w kotarę