Montaż kurtyn przesuwnych

Montaż kurtyn przesuwnych

Montaż kurtyn przesuwnych to czynność nieskomplikowana i możliwa do wykonania we własnym zakresie, przy użyciu podstawowych narzędzi (wkrętarka, płaski klucz, śrubokręt). Dodatkowo dzięki samodzielnemu montażowi można obniżyć koszt inwestycji jaką jest zakup i montaż kurtyn ruchomych.

Jak dobrać kurtynę przesuwną odpowiednio do warunków w jakich będzie pracowała?

Wybierając kurtyny paskowe, należy uwzględnić rodzaj otworu i intensywność ruchu. Ruch maszynowy wymaga grubszych i bardziej wytrzymałych pasów folii PVC – żebrowanych, podczas gdy ruch pieszy korzysta z cieńszych pasów. Pamiętaj o dopasowaniu kurtyn do wysokości otworu i rodzaju ruchu. Jeżeli zdarza się, że przez światło osłanianego otworu transportowane są ładunki ponadnormatywne to montaż kurtyny przesuwnej będzie strzałem w dziesiątkę. Bez względu na zastosowane pasy PCV możliwość zsuwania kurtyny zapewni jej dłuższy okres eksploatacji.

Montaż kurtyn przesuwnych na systemie szynowym

Zasadniczo jeżeli mówimy o montażu kurtyn przesuwnych mamy do wyboru dwa rozwiązania. System szynowy pozwalający przesunąć całą kurtynę w bok. Odsłaniając całe światło otworu, wymagający jednak wolnego miejsca po boku otworu. Lub przesunięcie tylko 1/2, 2/3 lub 3/4 szerokości kurtyny PCV poprzez zastosowanie systemu wieloszynowego.

Drugą opcją jest system MeVerti zajmujący po zsunięciu zaledwie 10% szerokości otworu. System ten składa się podobnie do pionowych rolet – system nożycowy. Jest bardziej funkcjonalny, jednak ma pewne ograniczenia. Dostosowany wyłącznie do pasów o szerokości 300 mm. Jest także nieco droższym rozwiązaniem od tradycyjnego systemu szynowego.

Jak wykonać montaż kurtyn przesuwnych na systemie szyn podwieszanych?

Montaż kurtyn ruchomych na ścianie

Kurtyny PCV można zamontować na tzw. “przedzie” powierzchni montażowej (na lico ściany). Wtedy szyny w których poruszają się wózki z przykręconą listwą grzebieniową (wieszakiem) umieszcza się z przodu. To ułatwia dopasowanie wymiarów kurtyny i doszczelnienie. Dodatkowo po bokach przegrody PCV nie tworzą się szczeliny a kurtyna zasłania całe światło otworu drzwi lub bramy.

Szyny mocuje się do ściany wykorzystując do tego dedykowane uchwyty ścienne. W zależności od materiału konstrukcji nośnej przykręca się je na kołki montażowe, blachowkręty lub wkręty do drewna. Szyny w uchwytach pozycjonuje się za pomocą śrub dociskających. Następnie w szyny wsuwa się wózki z przykręconą listwą grzebieniową. Po zamocowaniu na brzegach szyn hamulców zapobiegających wysuwaniu się kurtyny wystarczy na listwie grzebieniowej zawiesić okute w blachy montażowe lamele foliowe – system przesuwny do kurtyn jest gotowy.

Montaż kurtyn przesuwnych - system szynowy naścienny
Montaż kurtyn przesuwnych system naścienny dwuszynowy

Druga opcja - montaż kurtyn przesuwnych od spodu

Montaż kurtyn przesuwnych PCV pod elementem nośnym to najczęściej spotykany sposób instalacji kurtyn. Mocowanie systemu szynowego od spodu do nadproża w bramach a także do sufitu czy stelaża w ciągach komunikacyjnych i na halach pozwala na najbardziej optymalne umieszczenie kurtyny przesuwnych.

Podobnie jak przy montażu od frontu do  przymocowanie szyny lub szyn wykorzystuje się uchwyty sufitowe w których klinuje się szyny za pomocą śrub dociskowych. W szynach identycznie jak w systemie naściennym poruszają się wózki z wieszakami grzebieniowymi. Na listwach grzebieniowych zawiesza się lamele PCV okute w płytki.

Montaż kurtyn przesuwnych - wieszak sufitowy pojedynczy
Montaż kurtyn ruchomych - wieszak sufitowy dwuszynowy

Montaż kurtyn ruchomych - najpopularniejsze schematy systemu szynowego

Montaż kurtyn przesuwnych - jedna szyna kurtyna przesuwana na bok

Przesuwna kurtyna jednoczęściowa na jednej szynie zsuwana w całości po za światło osłanianego otworu. Wymaga wolnego miejsca z jednej strony otworu o szerokości równej z szerokością kurtyny.

Montaż kurtyn przesuwnych dwuczęściowych na jednej szynie. Kurtyna składa się z dwóch skrzydeł zsuwanych na boki. Skrzydła na schemacie mają po 50% szerokości kurtyny ale te proporcje mogą być dowolne w zależności od wolnego miejsca po dwóch stronach otworu.

Montaż kurtyn ruchomych - dwie szyny i dwa skrzydła kurtyny

Dwuskrzydłowa kurtyna przesuwna mocowana na dwóch szynach, zsuwana na jedną stronę. Wymaga wolnego miejsca tylko z jednej strony otworu i to tylko o szerokości 1/2 światła przejazdu.

Montaż kurtyn ruchomych - 2 szyny 3 skrzydła przegrody

Przegroda ruchoma trzyskrzydłowa na dwóch szynach nośnych. Z każdej strony otworu wymagane miejsce wolne to tylko 1/3 szerokości kurtyny. Podzielenie kurtyny na trzy części pozwala także na chwilowe odsłonięcie tylko 1/3 lub 2/3 szerokości światła przejazdu, co pozwoli ograniczyć straty ciepła do niezbędnego minimum.

Montaż przegród przesuwnych - połączenie kurtyny stałej ze skrzydłem ruchomym

Montaż przegród przesuwnych - połączenie skrzydła ruchomego ze stałym

Przegroda paskowa stała połączona ze skrzydłem przesuwnym zamocowanym na jednej szynie. Po zsunięciu odsłonięte zostaje 50% światła otworu. Kurtyna stała może być przymocowana od spodu do nadproża lub na lico ściany.

Montaż kurtyn przesuwnych na jednej szynie - kurtyna dwuczęściowa

Kurtyna paskowa składająca się z czterech skrzydeł. Dwa stałe, zewnętrzne. Środkowe części poruszają się na jednej szynie. Zsunięcie jednego skrzydła zapewnia przejazd o szerokości 25% szerokości przegrody. Zsunięcie dwóch skrzydeł odsłania 50% światła otworu.

Elementy szynowego, podwieszanego systemu nieumożliwiającego montaż kurtyn przesuwnych

Montaż kurtyn przesuwnych - wycena kompletnej przegrody

Nasi konsultanci czekają na Twój kontakt od poniedziałku do piątku 9:00 – 17:00

Napisz, zadzwoń przygotujemy indywidualną wycenę, doradzimy najlepsze rozwiązanie, wynegocjujemy atrakcyjne ceny

Montaż kurtyny przesuwnej na systemie MeVerti

System przesuwny MeVerti działa na tej samej zasadzie co żaluzje (verticale) pionowe. Składane nożycowo prowadnice pozwalają zsunąć kurtynę paskową do jednego lub dwóch boków. Zsunięta kurtyna PCV zajmuje jedynie 10% światła otworu, co sprawni, że jest najbardziej korzystną a także bardzo funkcjonalną metodą montażu kurtyn przesuwnych.

Mocowanie nożycowe dedykowane jest wyłącznie do pasów o szerokości 300 mm. Przystosowanie prowadnic do takiej szerokości lameli to wynik testów przeprowadzanych na etapie prac projektowych. Szersze pasy zbyt mocno odstawały od ściany natomiast węższe pomniejszały po złożeniu światło otworu do 22%.

MeVerti - system przesuwny do kurtyn na rokach
  • Przybliżony koszt 1mb zestawu MeVerti bez pasów PCV wynosi 420 zł netto
  • Nośność szyny wynosi 100 kg dla rozstawu mocowań co 70 cm
  • Maksymalna wysokość kurtyny na systemie MeVerti 5 metrów

Montaż przegród przesuwnych - schematy MeVerti

Montaż przegród przesuwnych MeVerti zsuwanych na jedną stronę

Przegroda paskowa na systemie MeVerti zsuwanym w jedną stronę. Po zsunięciu odsłonięte światło otworu ma szerokość 90% całego przejazdu. Montaż kurtyn przesuwnych na systemie nożycowym jest najbardziej wydajnym ze wszystkich dostępnych na rynku.

Montaż przegród przesuwnych - MeVErti zsuwany na dwie strony

Montaż przegrody przesuwnej na systemie MeVerti rozsuwanej na dwie strony. Zsunięte skrzydła zajmują po 5% szerokości otworu. 90% szerokości tworzy otwarty przejazd.