Kurtyny technologiczne

Wyświetlanie wszystkich wyników: 20

Co to są kurtyny technologiczne?

Kurtyny technologiczne z pasów PCV to systemy stosowane w przemyśle do zabezpieczania a także separacji stref pracy. Składają się z pasków wykonanych z PCV (polichlorku winylu). Pasy wiesza się obok siebie na systemie prowadnic (wieszaków grzebieniowych) tworząc kurtyny paskowe. Kurtyny mają różne zastosowania i korzyści, w zależności od potrzeb a także rodzaju środowiska pracy.

Kurtyny technologiczne do separacji stref pracy

Przegrody PCV są używane do fizycznego oddzielenia różnych stref pracy lub obszarów w fabrykach, magazynach a także halach produkcyjnych itp. Mogą być stosowane do podziału obszarów roboczych. Ponadto chronią pracowników przed zanieczyszczeniami, pyłem, hałasem lub innymi zagrożeniami z sąsiednich obszarów.

Izolacja termiczna hal przez kurtyny technologiczne

W halach produkcyjnych zachowanie odpowiedniej temperatury jest bardzo istotne. Szczególnie dla procesów produkcyjnych a także komfortu pracowników, kurtyny paskowe mogą być używane do separacji obszarów o różnych temperaturach. Na przykład, kurtyny technologiczne pomagają w izolacji stref chłodniczych od reszty hali. Zapobiegają utracie chłodu i zwiększając efektywność systemów chłodzenia. Kurtyny technologiczne pomagają w redukcji strat ciepła. Przede wszystkim poprzez minimalizowanie wymiany powietrza między różnymi obszarami o odmiennej temperaturze. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach ogrzewania lub chłodzenia. Zwłaszcza w dużych przestrzeniach, gdzie utrzymanie stałej temperatury bez wątpienia jest wyzwaniem.

Kurtyny technologiczne chroniące przed czynnikami niepożądanymi

Kurtyny paskowe mogą być wykorzystywane jako bariera ochronna przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, deszcz, zimno lub ciepło, które mogą wpływać na warunki pracy wewnątrz pomieszczeń. Ponadto w miejscach, gdzie istnieje ryzyko dostania się owadów lub szkodników do pomieszczeń produkcyjnych, kurtyny PCV mogą zapewnić skuteczną barierę, utrzymując środowisko wewnątrz wolne od niepożądanych intruzów.

Wielozadaniowość kurtyn PCV

Kurtyny PCV są dostępne w różnych wersjach. Umożliwiają regulację ich wysokości i szerokości, co pozwala dostosować je do konkretnych potrzeb a także wymiarów pomieszczeń. Szeroka paleta barw i poziomów przezroczystości folii gwarantuje optymalne dopasowanie wizualne. Folie PCV jaskrawe jak pomarańczowa a także czerwona doskonale sprawdzają się jako elementy ostrzegawcze na skrajach kurtyn. Natomiast kurtyny z folii przezroczystej zapewniają doskonałą widoczność i dzięki temu redukują ryzyko wypadków podczas prac przeładunkowych niemalże do zera.

Sposoby mocowania kurtyn technicznych

Montaż kurtyny technologicznej pod nadprożem, do nadproża czy na stelażu jest procesem, który należy wykonać zgodnie z określonymi zasadami. Po to aby zapewnić skuteczną ochronę i funkcjonalność systemu izolacyjnego.

Mocowanie kurtyn paskowych - montaż od spodu

Mocowanie kurtyny od spodu do nadproża konstrukcji wsporczej

Mocowanie kurtyn na ścianie

Mocowanie kurtyny od frontu do ściany, nadproża, wspornika

Kurtyny technologiczne mocowane do nadproża od frontu

Gdy kurtyna ma służyć do ochrony wyjścia na zewnątrz budynku, montaż należy rozpocząć od strony wewnętrznej. Pierwszym krokiem jest umocowanie zawiesi grzebieniowych (zwanych również wieszakami hakowymi) za pomocą blachowkrętów lub śrub montażowych. Wieszaki można przymocować do nadproża, pod nadprożem lub na konstrukcji wsporczej. Ważne jest, aby sposób mocowania uwzględniał działanie grawitacji, które może powodować lekkie wydłużenie pasów. Jeśli wysokość ładunków jest zbliżona do wysokości otworu, mocowanie należy wykonać od nadproża (na lico ściany). Pasy można montować z różnym zakładem. Jednak w miejscach narażonych na przeciągi należy go zwiększyć.

Montaż przegrody przemysłowej pod nadprożem

W przypadku montażu pod nadprożem szerokość kurtyny jest mniejsza od szerokości otworu. Długość pojedynczego pasa należy dopasować do wysokości otworu i odjąć 60 mm na okucia i prześwit, aby pasy PCV swobodnie zwisały 10 mm nad posadzką. To zapobiega kontaktowi pasów z podłożem i będzie redukowało ryzyko potencjalnych wypadków lub uszkodzenia kurtyny.

Kurtyna technologiczna na konstrukcji wsporczej

Jeżeli montaż do sufitu (nadproże) a także do ściany (od frontu) jest niemożliwy chociażby na znajdujące się tam inne instalacje czy konstrukcje należy rozważyć wykorzystanie konstrukcji wsporczej. Pozwoli ona odsunąć kurtynę technologiczną na odległość, która zapewni jej optymalne warunki do pracy. Z drugiej strony przegroda nie będzie utrudniała działania innych urządzeń czy systemów. Rozwiązanie to jest bardzo często stosowane przy bramach przemysłowych. Prowadnice bramy segmentowej bardzo często utrudniają tradycyjne mocowanie kurtyny do konstrukcji obiektu. Dlatego też stosuje się stelaże pozwalające jednocześnie doszczelnić otwór technologiczny i zapewnić pełną sprawność techniczną bramy przemysłowej.

Okucia do kurtyn technologicznych